A két Latabár Kétségkívül megtévesztő a fenti cím – pedig a tényt tartalmazza. Apáról és fiáról van szó. Az apa - közkedvelt nevén „a” L...
A két Latabár |
...Kálmán bácsi, Árpád bácsi, Kálmánka, Marika.
Az elmúlt hónapokban megannyi nekrológot írtam a Hírlap Online-nak olyan közismert emberekről, akiket személyesen ismertem, de közülük senki nem állt oly’ közel hozzám, mint a Latabár család tagjai. Sokak által ismert tény, hogy a Latabár-dinasztia csaknem kétszáz esztendeje van jelen a magyar színház-művészetben. Elsőként Endre 1831-ben lépett „a világot jelentő deszkákra” egy vándortársulattal, majd 31 éven át színházakat igazgatott. 1849 után a vidéki színészet újjászervezésében és továbbélésében szerzett elévülhetetlen érdemeket. Magyarra fordított ötven színpadi művet, főleg francia operetteket. Fiát is Endrének nevezték, aki szintén a színi pályát választotta. A későbbi leszármazottak valamennyien Árpád vagy Kálmán nevet kaptak – és ugyancsak színészek lettek. (Az egyik Árpád ma is játszik, tudtommal Miskolcon, ő is hagyomány-folytató: operettekben, táncoskomikus szerepekben lép fel.)
Latyi |
Árpád „bácsi” nem végzett színiiskolát. Budán, a Várszínházban lépett először a nagyközönség elé, majd hamarosan színpadi partnerek lettek édesanyámmal. A húszas években a felvidéken – Ungvárott, Rozsnyón és több, a trianoni diktátumkor Csehszlovákiához csatolt magyar városokban szerepeltek. A „hosszú Latyi” 1926 április 25-én írta-rajzolta fényképének hátoldalára anyámnak: „Manci!... Jó ez a figura? Belevesszük és beledűlünk idén... Szerbusz. Csókollak Latyi”. 1927-ben a Latabár fivérek Európában és Afrikában, mint akrobaták turnéztak, nagy sikerrel. 1931-től a bécsi Theater an der Wienben, majd a Stadt Theaterben játszottak; 1932-ben Európa egyik legtekintélyesebb rendezője, Max Reinhardt a berlini Grosses Schausspielhausba hívta meg őket, mindkettőjüket az európai fiatal színésznemzedék legjobbjának tartotta. A külföldi kritikusok Chaplinhez és Buster Keatonhoz hasonlították a testvérpárt. Árpád 1937/38-ban Genovában szerepelt, Kálmán viszont hazatért Magyarországra és több budapesti zenés színházhoz szerződött. Első filmszerepét 1936-ban kapta meg („Sportszerelem”), majd a „Fizessen, nagysád!” következett. 1941-ben forgatott két filmje („Egy bolond százat csinál”; „Egy szoknya, egy nadrág”) mindmáig látható az interneten.
Latabár Árpád 1926-ban |
Latabár Árpád lányával, Marikával |
- Az elvtársnő miért csak most jelentkezik munkára? Miért nem akkor jött amikor Gobbi Hilda és társaik saját kezükkel takarították el a Nemzeti Színház romjait? – kérdezte. (Akkor, a koalíciós években még nem volt divat az elvtársazás.)
- Azért uram, mert nekem előbb a saját életem romjait kellett eltakarítanom - így a válasz.
- Sajnálom elvtársnő, elkésett. Nagyon elkésett. Szabadság!
Manci-anyám hátra arcot csinálva ment ki az „éber” tótumfaktum irodájából.
- Kálmán, én ebben az országban többé nem lépek színpadra.
Anyu később otthon, meglehet önvigasztalásként csak annyit kérdezett:
- És most mit játszhatnék? Öreg kulákasszonyt?
Latabár Kálmán nekem küldött fényképe hátoldalán az anyámnak szóló üzenete |
- Szeretek röpülni és így a nyugati városokba is eljuthatok.
Anyu és Árpád drámai szerepben (Zilahy Lajos: Zenebohócok) |
- Én leszek az angyal, Árpád pedig az ördög.
- No de Kálmán bácsi – hüledeztem -, angyal női szerep.!
- Te ehhez nem értesz – nyugtatgatott –, én majd átírom.
A „Bolondos éjszaka” szereplői (középen Latabár Kálmán, Latabár Árpád és Csákámyi László) |
...A témámtól valamelyest eltérve - de mégis kapcsolódva ahhoz - kénytelen-kitérőt teszek. Az irigységről ejtek néhány szót (amely egyesek szerint sárga). Baráti körömhöz tartozott Bános Tibor színikritikus, aki makacsul drámaírónak képzelte magát. Tudatta velem, hogy írt egy drámát. „Gratulálok, és mi lesz a sorsa?” ... „A Madách Színház mutatja be ősszel”. Eljött az ősz: „Mi van a daraboddal, Tibsi?” ... „Elvettem a Madáchtól, nem tudták jól kiosztani a szerepeket. A József Attila Színház mutatja be jövőre”. Később e színház-csere még többször megismétlődött. Majd 1960 tavaszán a körúton futottunk össze. „Mi újság?” – kérdezte ő. „Írtam egy darabot” – feleltem. Nevetni kezdett, mire én, a 22 éves, zöldfülű szerző: „Ne röhögj, te hülye, ezt tényleg előadják, nem úgy, mint a tiédet. Július tizennegyedikén lesz a bemutató”. Sápadtan közölte: „Ott leszek. Írok róla” ... „Köszi, remélem is”. Ott volt. A szünetben felállt és úgy, hogy a többi kritikus is hallja, kinyilatkoztatta: „A Népszabadságban, a párt központi lapjában írom meg, hogy ilyen kispolgári szemetek nem kerülhetnének színre”.
Megírta. A „jó barát” kritikájában egyebek mellett az állt: „Itt az ideje, hogy a szabadtéri színpadok műsorát ne holmi dörzsölt ügyeskedők, hanem tehetséges fiatalok írják... Az előadás legízléstelenebb jeleneteit Latabár Kálmán és Árpád adják elő”. Kálmán bácsi a következő előadáson hozzám lépett és arcon csókolt: „Ne törődj vele, írnak majd rólad jókat is. Te csak írjál, írjál, írjál!” Én, mint még nem borotválkozó, „dörzsölt ügyeskedő” leszűrtem a tanulságot – több vígjátékot nem írok, inkább drámát, no meg kabarétréfákat, sanzont, kuplékat. Attól kezdve színikritikát is ritkábban követtem el; saját bőrömön tapasztaltam meg, hogyan érint egy írót/színészt/rendezőt a nyeglén fogalmazott, vagy eleve rosszindulatú kritika...
A fotó hátoldalán anyámnak írt és rajzolt üzenete |
Árpád bácsi 58 éves korában, 1961-ben hunyt el. Tán’ kegyeletsértően hangzik: időben. Marika akkor még élt. Egy alkalommal, amikor náluk voltam, szokatlanul nyugtalannak tűnt, szófukar volt. Csak akkor nyugodott meg, amikor lánya már visszaérkezett külföldről és felhívta a repülőtérről. Borral koccintottunk a sikeres landolásra. Kálmán bácsi 1970 január 11-én, 68 évesen távozott a másvilágra. A velem egyidős, fél évvel fiatalabb Kálmánka 2000-ben, 62 évesen követte édesapját. Marikához Árpád bácsi halála után is fel-feljártam, édesanyja rokonszenves bécsi hölgy volt. Minden alkalommal évődtünk egymással. Utolsó látogatásomkor együtt mentünk le a lépcsőn. A kapuban Marika így búcsúzott:
- Ha tudsz valami jót, hívj fel!
- Marika, én most is tudnék valami jót...
Játékosan megpöckölte az orromat, s mielőtt – viszonzásként, miként gyerekkorunkban tettem, megcibálhattam volna a haját – elfutott. Az volt az utolsó találkozásunk. Néhány nappal később, 1962 november 23-án gépe lezuhant a Párizsi repülőtéren – Marika húsz éves volt akkor. Eredetileg nem ő lett volna az utaskísérő, de a társa megbetegedett és „beugrott” helyette. Alighanem az volt a magyar színészvilág legtragikusabb beugrása... A Farkasréti temetőben valamennyien közös sírban nyugszanak...
Földes Tamás |
Nincsenek megjegyzések