Mondják, írom: Los Angeles olyanná formázta a lakóit, mint amilyen a földrajza: kiemelkednek hegyei, sok a görbe benne és kevés az egyene...
Mondják, írom: Los Angeles olyanná formázta a lakóit, mint amilyen a földrajza: kiemelkednek hegyei, sok a görbe benne és kevés az egyenes, kemény, mint a Rolling Stones zenéje, kopasz, kiszáradt mint sokakban a lélek, de ha az Úr megáztatja, akkor megzöldül, simulékony, szép és tetszetős lesz.
Az Úr-áztatta lélekkel és küllemmel voltak jelen az ’56-os forradalom ünnepén 3 helyszínen is a magyarok az Angyalok királynőjének falujában.
1. A San Fernando Völgyi Magyar Református Egyháznál
Verőfényes napsütésben már kora reggel gyülekeztek az emberek az Erwin streeten található református templom kertjében, hogy a forradalom 63. évfordulójának megünneplésén részt vegyenek. Jakabffy Zsolt tiszteletes székeket hurcolászott és asztalokat görgetett az ebédlőbe, a presbiterek lázasan segédkeztek ebben a pontosító műveletben, majd mikor mindent rendben lévőnek találtak, Szíki Károly színművész közelében a mai magyar emigráció lelki-pszichikai- munkavállalói állapotáról beszélgettek. Egyetértés mutatkozott abban, hogy sem a munkakedvben, sem az egyházi látogatásban nem mutatkoznak azok a jelek, melyek 40-50 évvel ezelőtti magyar emigrációt jellemezték.
|
Bevonulás nemzeti zászlókkal |
Megérkezett a Széles Tamás nagykövet, Los Angeles-i főkonzul küldöttsége, mindenki a templomba vonult, ahol hamarosan kezdetét vette megemlékezés. Isten házának bejáratától megindult nemzeti zászlókkal a menet.
|
Nt.Jakabffy Zsolt |
Nt.Jakabffy Zsolt lelkész az Istentisztelet emelkedett hangulatában a forradalmárok tettét Krisztus cselekedetének magasságába emelte, arról szólt, hogy az ő vállalásuk hasonlatos Jézus önfeláldozásához, mert a többség felemelkedéséért, egyenjogra emeléséért önként áldozták fel életüket. Olyan hihetetlen tenni akarásról és hazaszeretetről tettek tanúbizonyságot, amely a mai napig példa minden magyar ember számára, amely erőt ad, és megmutatja, hogy a történelem ilyen nehéz pillanataiban is helyt kell és lehet állni, csak hinni kell a megváltoztathatóságban, a reform lehetőségében.
Az emelkedett hangulatban megszólította az ’56-os forradalmárokat, s kérte, hogy álljanak fel, mert Isten házában ma ők az előkelő vendégek Krisztus asztalánál. A megrázóan szép aktust követően Jakabffy Zsolt a nagyterembe invitált mindenkit, hogy díszebéden vegyenek részt, mely a Főkonzulátus támogatásával jött létre. Az ünnepi műsor megtekintésére kért mindenkit, amely a Reményik Sándor keresztyén magyar iskola és a helyi cserkészcsapat, valamint a magyar főkonzulátus szervezésében került pódiumra.
|
Széles Tamás főkonzul |
A díszebéd után Széles Tamás nagykövet, Los Angeles-i főkonzul köszöntötte az ünneplőket. Széles Tamás pontos történelmi elemzéssel arra mutatott rá, hogy 1956 forradalmárai bár semmi sem kaptak a hazától, de mindenüket adták érte. Ezzel a nagykövet is Krisztus cselekedetének magasságába emelte a forradalmárokat, kik az első fénysugárra tudták, mit kell tenniük a hazáért, benne minden megnyomorított testű-lelkű magyarért.
|
Díszebéd a templom nagytermében |
Felidézte az 1950-es évek kommunista terrorját, a "vérben született" '56-os forradalom felemelő napjait, majd a szabadságharc során tanúsított bátor ellenállást, végül a kegyetlen kádári megtorlást, és százezrek elmenekülését az országból. Széles Tamás nyomatékosan utalt arra, hogy a forradalom győzött, csak a szabadságharcunkat tudták legyőzni idegen beavatkozás és belső árulók segítségével. Ezt a bukást, valamint a fényes diadalt az 1848-as forradalmunkkal és szabadságharcunkkal hozta párhuzamba. Idézte Csoóri Sándor 1991-es írását, amelyben a Nagy Imre és mártírtársai 1989-es újratemetése alkalmából rendezett nagy tömeggyűlésről hiányolta a "tetteseket". Majd a mai palettára helyezve a forradalom örökségét azt fogalmazta meg, hogy a diaszpórában élő magyarságra, mint a nemzet megtestesítőire szüksége van Magyarországnak.
|
Szíki Károly Lassan Györggyel |
A nagy ívű beszédet követően a műsorvezető felkérte Lassan György fegyveres forradalmárt, hogy élményeit ossza meg a jelenlévőkkel. A hiteles forradalmár miután köszöntötte a megjelenteket és megköszönte a szónoklat lehetőségét, részletesen számolt be a forradalom eseményeiről és a végéről, hangoztatva: a gyásznap nem november 4-e, mert akkor csak a szovjetek támadtak meg Magyarországot, de a szabadságharcot nem verték le, az jóval később következett be, hiszen Budapest kerületeiben még folyt a harc és a Corvin-köziek is balatonfelvidéki Tarjánig visszavonulva tartották magukat december közepéig. (A teljes interjút hamarosan közöljük).
|
A gyülekezet |
Néptánc, az ünnepi alkalomra komponált dal és Neszlényi Judit ’56-os szabadságharcos fellépését követően az ünnepi megemlékezés fő produkcióját vitéz Szíki Károly Arany Érdemkeresztes színművész szolgáltatta az Elzúgtak forradalmaink című összeállításával.
|
Tarján Györgyi, barátai körében |
A rendezvényt megtisztelte jelenlétével Tarján Györgyi színművész is, akivel Szíki Károly megbeszélést folytatott, hogy a jövő évben közös produkcióval lepik meg a kaliforniai magyarságot.
2. Koszorúzás az ’56-os emlékműnél
Délután az McArthur Parkban, a Mindszenty téren lévő 1956-os emlékműnél folytatódott a megemlékezés, melyet a helyi cserkészcsapat koordinált. Az 1969-ben emelt, 56 láb magas emlékmű előtt Széles Tamás főkonzul mondott ünnepi beszédet, melyben méltatta az Amerikába érkezett menekülteket, akik megfogalmazása szerint: nem koldultak, hanem keményen tanultak vagy dolgoztak új, kényszerű hazájukban.
|
Koszorúzás a Mindszenty téren |
Antal Tímea elszavalta Márai Sándor: Mennyből az angyal című versét, záró imát mondott Nagy Bálint lelkész, majd a Himnusz eléneklése után koszorúk árasztották el az emlékhelyet.
Szíki Károly a Varga László Polgári Teátrum és a Forradalmi Emlékbizottság nevében helyezte el az emlékezés virágait.
3. Megemlékezés a Magyar Házban
|
Pereházy Miklós |
A Szabadság lobogója című irodalmi zenés műsor vette kezdetét délután 5 órakor a Magyar Házban, melynek keretén belül nyitó imát mondott Nt. Novák József, ünnepi beszédet tartott Pereházy Miklós (
a beszédet itt olvashatják).
|
Neszlényi Judit |
Fellépett Neszlényi Judit zongoraművész, Kiss Erzsike koloratúr szoprán énekes, a Kárpátok táncegyüttes, majd a helyi színkör felolvasta az ’56-os forradalom napjainak fő eseményeit.
|
Kiss Erzsike opera énekes |
Mindezt követően Szíki Károly Arany Érdemkeresztes színművész bemutatta a HÓDOLAT A HŐSÖKNEK című műsorát.
|
A társulat |
|
A színjátszók és a táncosok záró éneke |
A felemelő délutánt és az egész napos megemlékezést díszvacsora zárta, melynek keretén belül Szíki Károly dedikálta legújabb könyvét és interjút készített a neves színművésznő fiával, Örményi Istvánnal, valamint Magyar Zsolttal, akinek hangtechnikai teljesítményéért az egyik filmet Oscar-díjra jelölték. Ezen interjúkat hamarosan közöljük.
|
Szíki Károly Örményi Istvánnal |
Heti Hang Szóró
Nincsenek megjegyzések