2.770 kilométer, 4040 fotó, 293 videó. Albert Ferenc írónk kegyeleti túráján meglátogatott 78 katonai temetőt Galíciában, ahol útitársival l...
Ötödik nap a Beszkidekben
„Fohász, ima: vajh mihaszna? A hős baka nem tért haza!”
Az ötödik nap reggelén, még mindig felettünk ólálkodott a felhőzet, de reménykeltően szakadozni kezdett. Korán ébredtünk; mint kíváncsi kisgyermek a szoba ablakára tapasztottam orrom, és néztem a fölénk tornyosuló Javorcina hegy meredek lejtőjét. Ezidőtájt akasztgatják a végtelenített acélsodronyokból font kötélzetre, az est folyamán „garázsban” parkíroztatott ufó szemű négyszemélyes kabinokat. Ez újdonság volt számomra, hiszen nem gondoltam volna, hogy ez a tevékenység naponta ismétlődik. A kabinok, feltöltés után úgy 50 méterenként követik egymást. Közben a szálloda étterme is kinyitott, így nem váratott magára sokáig a reggelink. Kiadós, és választékos reggelit elfogyasztva indultunk neki az ötödik napra tervbe vett utunknak.
Muszlynába érve, már a kora délelőtti órákban tapasztaltuk a szépszámú turista jelenlétét, ám inkább zarándokoknak nevezném őket, mivel a hatalmas templomnál sürgölődtek, és a közelben fellelhető látnivalók irányába tartottak, (erről a későbbiekben)! Ellentétbe velük, mi a temetőnek vettük az irányt; megszállottságunk minden esetben odakerget bennünket elsődleges célpontként.
A nap már verőfénnyel sütött, így egy hatalmas hársfa oltalma alá helyeztem autónkat a temető bejáratával szembeni oldalon. Semmi árulkodó jelet nem mutatott magáról az első teraszon helyet kapott kis elkülönített sírkert, ami a 345-ös számozást kapta. Igaz, leöregedett tuják impozáns zöldje veszik körbe a területet, de nagyságuk messziről nem szembetűnő. A terméskő falazatba erősített öntvény feszület 1915-ös évszáma tanúskodik, hogy ide akkor temették a közelben elhunyt hősöket. A feszület előtt, jobb és baloldalon egy, egy tömegsírra jellemző körbe kövezett terület, mintegy 12-12 négyzetméteren kúszótuja és piros begónia díszeleg. Két oldalon alacsony kovácsoltvas kerítés záró elemként. Jól látható, hogy nincsenek magukra hagyva a „Fiúk”. Sem felirat, sem kettős kereszt nem utal az orosz katonák jelenlétére, így bizonyára, csak osztrák-magyar katonák fekszenek a két tömegsírba. Hogy mennyien arról nincs értesülésem. A már megszokott mezei virágcsokorral díszítet, nemzetiszínes szalaggal átkötött kis koszorúnkat felkötöttük a márványtáblát rögzítő csavarra, majd mécsest gyújtottunk. Természetesen az ima itt sem maradt el. Jó volt látni az itteni emberek gondoskodását! (Virág, mécses stb.)
Elköszönve a csodák „birodalmától” tovább indultunk, mert a város egy másik szegletébe, az itt lelhető nevezetességek közé tartozik egy öreg vár, melyet nem akartunk kihagyni. A várhoz egy erdei úton, (ami természetesen a hegytetőre vezet) kell fel kaptatni. Viszont ehhez kondícióra van szükség, ezért előtte, még egy hevenyészett parkolóban elővettük szendvicseinket és megebédeltünk. Nem sokat időztünk, nekiindultunk meg mászni a hegyet. Egy hűvös erdei séta, madárdalos környezetben kifejezetten jó érzéssel tölti el az embert. Az emelkedő nem is olyan megterhelő, így hamar feljutottunk a csúcsra. Az öregvár bástyájának kiszögelései remek helynek bizonyultak a környék panorámájának megtekintéséhez. A bástya ormán egy Szűz Mária szobor vigyázza a várost. Aki feljön annak bizony le is kell mennie, a tüdőkapacitás már nem annyira fontos, így kényelmesen visszatértünk a parkolóba.
Az idő még nem fojtogatott szorításával, így ismét bevettük Krynica-Zdrój belvárosát. Már csak azért is más arcát mutatta, hiszen egy másik útról érkeztünk be. Az építészeti csodák mellett a nyüzsgő hangulat is magával ragadó. Meghallgattuk a kivilágított szökőkút zenéjét, sétáltunk a forgatagban.
Miután alábukott a nap a közeli hegyek fái közé, mi is visszatértünk szállásunkra, és eltettük magunkat holnapra. Igaz ma csak 64 km-t tettünk meg, de több fantasztikus látvány tette gazdaggá bensőnket.
Nincsenek megjegyzések